Arduino MKR1000 Wifi ve Özellikleri

0
498
Okunma

Arduino MKR1000 Wifi

Arduino MKR1000 Wifi

Arduino MKR1000 Wifi , Arduino Zero ve Wi-Fi Kalkanı’nın işlevselliğini birleştiren güçlü bir karttır . Ağ oluşturmada daha az deneyime sahip olan IoT projeleri tasarlamak isteyen yapımcılar için ideal çözümdür.

Arduino MKR1000, ağ oluşturmada daha önceki deneyimleriyle projelerine Wi-Fi bağlantısı eklemek isteyen yapımcılar için pratik ve uygun maliyetli bir çözüm sunmak üzere tasarlanmıştır. Atmel ATSAMW25 SoC (Chip on System) Özellikle IoT projeleri ve cihazları için tasarlanmış Atmel Kablosuz cihazların SmartConnect ailesi.

ATSAMW25 üç ana bloktan oluşmaktadır:

  • SAMD21 Cortex-M0 + 32bit düşük güç ARM MCU
  • WINC1500 düşük güç 2,4 GHz IEEE® 802.11 b / g / n Wi-Fi
  • ECC508 Kripto Kimlik Doğrulama

ATSAMW25 ayrıca tek bir 1×1 akışlı PCB Anten içerir.

Tasarım, Arduino / Genuino MKR1000’in harici güçte çalışırken Li-Po pilini şarj ederek, pil gücü veya harici 5V üzerinde çalışmasını sağlayan bir Li-Po şarj devresi içerir. Bir kaynaktan diğerine geçiş otomatik olarak yapılır. Arduino Zero’ya benzer iyi bir 32 bit hesaplama gücü, I / O arayüzlerinin olağan zengin seti, güvenli iletişim için bir Cryptochip ile düşük güçlü Wi-Fi ve kullanım kolaylığı kod geliştirme ve programlama için Arduino Yazılımının (IDE).

Tüm bu özellikler, bu anakartı, kompakt bir form faktöründe ortaya çıkan IoT pille çalışan projeler için tercih edilen bir seçenek haline getirmektedir. USB portu, tahtaya gç sağlamak için kullanılabilir (5V). Arduino MKR1000, birlikte veya onsuz çalışabilir. Li-Po batarya bağlı ve sınırlı güç tüketimine sahiptir.

MKR1000 Wifi modülü, SHA-256 sertifikasını destekler.

Uyarı: Çoğu Arduino & Genuino kartından farklı olarak MKR1000, 3,3V’de çalışır. I / O pinlerinin tolere edebileceği maksimum voltaj 3.3V’dir. Herhangi bir I / O pinine 3,3V’den daha yüksek voltaj uygulanması, panele zarar verebilir. 5V dijital cihazlara çıkış mümkün olsa da, 5V cihazlarla çift yönlü iletişim düzgün seviye kaydırmaya ihtiyaç duyar.

Teknik Özellikler

Mikrodenetleyici SAMD21 Cortex-M0 + 32bit düşük güç ARM MCU
Kart Güç Kaynağı (USB / VIN) 5V
Desteklenen Pil (*) Li-Po tek hücre, 3.7V, minimum 700mAh
Devre Çalışma Gerilimi 3.3V
Dijital I / O Pimleri 8
PWM Pimleri 12 (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, A3 – veya 18 -, A4 – veya 19)
UART 1
SPI 1
I2C 1
Analog Giriş Pimleri 7 (ADC 8/10/12 bit)
Analog Çıkış Pimleri 1 (DAC 10 bit)
Dış Kesmeler 8 (0, 1, 4, 5, 6, 7, 8, A1 -ve 16-, A2 – veya 17)
I / O Pimi başına DC Akım 7 mA
Flash Bellek 256 KB
SRAM 32 KB
EEPROM yok hayır
Saat hızı 32.768 kHz (RTC), 48 MHz
LED_BUILTIN 6
Tam Hızlı USB Aygıt ve yerleşik Ana Makine
LED_BUILTIN 6
Uzunluk 61,5 mm
Genişlik 25 mm
Ağırlık 32 gr

 

Li-Po piller, Pinler ve Kart LED’leri

Pil kapasitesi

Li-Po piller, nominal kapasitenin (C / 2) yarısı olan bir akımla 4,2 V’a kadar şarj edilir. Arduino / Genuino MKR1000 için 350mAh’lik bir önceden şarj edilmiş şarj akımına sahip özel bir çip kullanıyoruz. Bu, Li-Po bataryasının MINIMUM kapasitesinin 700 mAh olması gerektiği anlamına gelir. Küçük hücreler bu akımdan zarar görecek ve çevreye zarar verebilecek, iç gazlar oluşturacak ve patlayacak, aşırı ısınabilir. En az 700mAh kapasiteli bir Li-Po batarya seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Daha büyük bir hücrenin şarj edilmesi daha fazla zaman alacaktır, ancak zarar görmeyecek veya aşırı ısınmayacaktır. Çip 4 saat şarj süresi ile programlanır, daha sonra otomatik uyku moduna geçer. Bu, şarj etme ücreti, şarj etme başına maksimum 1400 mAh ile sınırlandırılacaktır.

Pil konektörü

Arduino MKR1000 Wifi ‘inize bir batarya bağlamak istiyorsanız, dişi 2 pinli JST PHR2 Tipi konektörlü bir arama yaptığınızdan emin olun.Polarite: kart konektör pinlerine bakarak, polarite Sol = Pozitif, Sağ = GND Bağlantı veri sayfasını buradan indirin. MKR1000’de, konektör bir Erkek 2pin JST PH Tipi’dir. Vin Bu pin, regüle edilmiş 5V’luk bir kaynak ile panele güç vermek için kullanılabilir.

Güç bu pin üzerinden beslenirse, USB güç kaynağı bağlantısı kesilir. Bu, USB kullanmadan panele 5v sağlayabilmenin tek yolu (maksimum 6V için 5V’dir). Bu pin bir INPUT. 5V Bu pin, USB konektöründen veya kartın VIN pininden güç alırken karttan 5V çıktı verir. Düzensizdir ve voltaj doğrudan girişlerden alınır. Aküden beslendiği zaman yaklaşık 3,7 V’tır. Bir ÇIKIŞ, panoya güç sağlamak için bir giriş pimi olarak kullanılmamalıdır.

VCC

Bu pim, yerleşik voltaj regülatörü üzerinden 3,3V’luk çıkışlar verir. Bu voltaj, kullanılan güç kaynağına (USB, Vin ve Batarya) bakılmaksızın aynıdır.

LED AÇIK

Bu LED, USB veya VIN’den 5V girişine bağlanır. Pil gücüne bağlı değil. Bu, güç USB veya VIN’den çıktığında, ancak kart pil gücüyle çalışırken kapalı kaldığı anlamına gelir. Bu, bataryada depolanan enerjinin kullanımını en üst düzeye çıkarır. Bu nedenle, LED AÇIK olmadıkça kartın pil gücüyle düzgün şekilde çalışması normaldir.

ŞARJ LED

Kart üzerindeki CHARGE LED’i, şarj ederken Li-Po bataryası tarafından çekilen akımı izleyen şarj cihazı yongası tarafından tahrik edilir. Genellikle VIN veya USB’den 5V aldığında ve çip JST konektörüne bağlı Li-Po pilini şarj etmeye başladığında genellikle yanar. Bu LED’in yaklaşık 2Hz frekansında yanıp sönmeye başlayacağı birçok durum vardır. Bu yanıp sönme, uzun bir süre (20 ila 70 dakika arasında) sürdürülen aşağıdaki durumlardan kaynaklanır: – JST konektörüne pil takılı değil. – Aşırı yüklenme / hasar görmüş batarya bağlandı. Şarj edilemez.

Tam olarak şarj edilmiş bir batarya başka bir gereksiz şarj döngüsünden geçirilir. Bu, VIN bağlanırken VIN’in ya da pilin bağlantısını kesmek ve yeniden bağlamak suretiyle yapılır.

Yerleşik LED

MKR1000’de, yerleşik LED diğer kartlarda olduğu gibi D6’ya değil D13’e bağlanır. Göz kırpma örneği veya yerleşik LED için pin 13’ü kullanan diğer sketcth’lerin düzgün çalışması için değiştirilmesi gerekebilir.

(*) Not: Levha üzerinde bulunan erkek JST konektörüne, özellikleri yukarıda belirtilenlerle uyumlu olan bir Li-Po pilinden başka BAĞLAMAYIN. Lütfen 5V’den fazla VIN GÜCÜ vermeyin.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.