Arduino Dahili Pullup Kullanma

0
1953
Okunma

Arduino Dahili Pullup Kullanma

Bu örnek, INPUT_PULLUP’un pinMode () ile kullanıldığını gösterir. Arduino’nuz ile bilgisayarınız arasında USB üzerinden seri iletişim kurarak bir anahtarın durumunu izler. Ayrıca, giriş YÜKSEK olduğunda, pim 13’e takılı yerleşik LED yanar; DÜŞÜK olduğunda, LED sönecektir.

Gerekli Donanım

  • Arduino
  • Anlık bir düğme, düğme veya geçiş anahtarı
  • breadboard
  • bağlantı teli

Devre

Arduino kartına iki kablo bağlayın. Siyah tel, zemini(-) basma düğmesinin bir ayağına bağlar. İkinci tel, dijital pim 2’den basma düğmesinin diğer ayağına gider.

Düğmeler veya anahtarlar, bastığınızda bir devre içinde iki noktaya bağlar. Basma düğmesi açık olduğunda (basılmamış) basma düğmesinin iki bacağı arasında bağlantı yoktur. Pim 2’deki dahili çekiş(pullup) aktif ve 5V’a bağlı olduğundan, düğme açıkken YÜKSEK okuruz. Düğme kapandığında, Arduino, toprağa bağlantı tamamlandığından DÜŞÜK okur.

Kod

Aşağıdaki programda, kurulum işlevinde yapacağınız ilk şey, seri iletişimi başlatmak, Arduino’nuz ile bilgisayarınız arasında, saniyede 9600 bitlik veriyi başlatmaktır:

Serial.begin(9600);

Ardından, dijital pim 2’yi dahili çekme direncinin etkin olduğu bir giriş olarak başlatınız:

pinMode(2,INPUT_PULLUP);

Aşağıdaki çizgi, yerleşik LED ile bir pini 13, bir çıkış yapmak:

pinMode(13, OUTPUT);

Artık kurulumunuz tamamlandı, kodunuzun ana döngüsüne geçin. Düğmeye basılmadığında, dahili çekme direnci 5 volta bağlanır. Bu Arduino’nun “1” veya HIGH rapor etmesine neden olur. Düğmeye basıldığında, Arduino pini toprağa çekilir ve bu da Arduino’nun “0” veya LOW olmasına neden olur.

Programınızın ana döngüsünde yapmanız gereken ilk şey, anahtarınızdaki bilgileri tutmak için bir değişken oluşturmaktır. Anahtardan gelen bilgiler ya “1” ya da “0” olacağından, bir int veri türü kullanabilirsiniz. Bu değişken sensorValue arayın ve dijital pin 2’de okunan her sensorValue eşit olarak ayarlayın. Tüm bunları tek bir kod satırıyla gerçekleştirebilirsiniz:

int sensorValue = digitalRead(2);

Arduino girişi okuduğunda, bu bilgiyi bilgisayara ondalık ( DEC ) değeri olarak yazdırın. Son kod satırımızda Serial.println () komutu ile bunu yapabilirsiniz:

Serial.println(sensorValue, DEC);

Şimdi, Seri Monitörünüzü Arduino ortamında açtığınızda, anahtarınız kapalıysa veya anahtarınız açıksa “1” in bir “0” s akışı göreceksiniz.

Düğme YÜKSEK olduğunda pim 13 üzerindeki LED yanar ve DÜŞÜK olduğunda söner.

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.