Arduino Kalibrasyon Uygulaması

0
738
Okunma

Arduino Kalibrasyon Uygulaması

Arduino Kalibrasyon Uygulaması

Arduino Kalibrasyon Uygulaması. Bu örnek, sensör girişini kalibre etmek için bir teknik test göstermektedir. Kart, başlatma sırasında sensör okumalarını beş saniye sürer ve aldığı en yüksek ve en düşük değerleri izler. Çizim sensörünün ilk beş saniyesindeki bu sensör okumaları, döngü sırasında alınan okumalar için minimum ve maksimum beklenen değerleri tanımlar.

Donanım Gerekli

  • Arduino veya Genuino
  • LED
  • analog sensör (bir fotodirenç yapacak)
  • 10k ohm direnç
  • 220 ohm direnç
  • Bağlantı Kabloları
  • breadboard

Arduino Uno, ATmega328P tabanlı bir mikro denetleyici karttır. 14 adet dijital giriş / çıkış pini (6’sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16 MHz kristali, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir ICSP başlığı ve bir sıfırlama düğmesi vardır. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın ya da AC-DC adaptörü ya da pille çalıştırın. UNO’yu, yanlış bir şey yapmadan çok fazla endişe etmeden tamir edebilir, en kötü durum senaryosunu değiştirebilirsiniz. Birkaç dolara çip alır ve tekrar kullanabilirsiniz.”

Devre

Analog giriş üzerindeki analog sensör (örn. Potansiyometre, ışık sensörü) 2. Dijital pim 9’daki LED. Serideki 220 Ohm dirençle akım sınırlaması ile dijital pin 9’a bir LED bağlayın. Bir fotoresistörü 5V’a ve sonra toprağa 10K ohm dirençli analog pin 0’a bağlayın.

Kod

Kurulumdan önce, minimum ve maksimum için başlangıç ​​değerlerini şöyle belirlersiniz:

Bunlar geriye doğru görünebilir. İlk olarak, en yüksek değeri en yüksek değere ayarlayın ve bundan daha düşük bir şey için okuyun ve yeni minimum olarak kaydedin. Aynı şekilde, maksimum azami değeri ayarlarsınız ve yeni maksimum gibi daha yüksek bir şey için okursunuz.

Bu şekilde, aldığınız diğer okumalar, bu minimum ile maksimum arasındaki aralığa eşlenebilir:

İşte bütün program:

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.