Arduino Mega’da 12 LED’li Analog Çıkış

0
159
Okunma

Arduino Mega’da 12 LED’li Analog Çıkış

Bu örnek, bu kartın PWM özellikli dijital pinlerinin sayısından yararlanarak, Arduino veya Genuino Mega kartında birer birer aşağı ve yukarı 12 LED kalkar.

Gerekli Donanım

  • Arduino veya Genuino Mega Kart
  • 12 adet Kırmızı LED
  • 12 adet 220 ohm direnç
  • Bağlantı telleri
  • breadboard

Devre

12 LED’lerin daha uzun, pozitif bacaklarını (anotlar) 2-13 ila 220 ohm akım sınırlama dirençleri dijital pinlerine bağlayın. Kısa, negatif bacakları (katotlar) toprağa bağlayın.

Kod

Aşağıdaki kodun setup() işlevinde, çıktılar olarak Mega’nin 2-13 dijital pinlerini atamak for() bir for() döngüsü kullanılır. Ardından, aşağıdaki programın loop() işlevinde, for() döngüleri for() iç içe geçmiş bir trio kullanılır.

Bu döngülerden ilki,

for (int thisPin =lowestPin; thisPin <= highestPin; thisPin++)

LED’lerin her birinden en küçük pimden en yükseğe doğru tek tek hareket eder. Bu döngü bir pimden diğerine geçmeden önce iki şey yapılmalıdır. İlk olarak, bu LED kodlarını kullanarak bireysel LED’i aydınlatın:

for (int brightness = 0; brightness < 255; brightness++) {
analogWrite(thisPin, brightness);
delay(2);
}

Yukarıdaki döngü boyunca her geçişte, değişken parlaklık bir nokta kadar artar ve bu değer, ana döngü için seçilmiş olan pime yazılır. Bu pinlerden bir tanesi maksimum PWM değerine (255) ulaşır, aşağıdaki döngü şu şekilde başlar:

for (int brightness = 255; brightness >= 0; brightness--) {
analogWrite(thisPin, brightness);
delay(2);
}

Bu döngü, parlaklık değişkeninden bir noktayı çıkarır ve LED’i 0’a geri düşürür. Sıfıra ulaşıldığında, for() döngüsü ana girişi başlar ve program, yukarıda belirtilen tüm adımları tekrarlayarak bir sonraki LED pinine geçer.

Kaynak:arduino.cc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.