3D Yazıcı Baskı Yanındaki Çizgiler

0
3306
Okunma

3D Yazıcı Baskı Yanındaki Çizgiler

3D baskılı bölümünüzün kenarları yüzlerce bireysel katmandan oluşur. İşler düzgün çalışıyorsa, bu katmanlar tek ve pürüzsüz bir yüzey olarak görünecektir. Ancak, bu katmanlardan yalnızca birinde bir şeyler ters giderse, genellikle baskının dışından açıkça görülebilir. Bu yanlış katmanlar, parçanızın kenarlarında çizgiler veya ızagaralar gibi görünebilir. Çoğu kez kusurlar döngüsel olarak görünecek, yani çizgilerin yinelenen bir düzende (yani her 15 katmanda bir) göründüğü anlamına gelir. Aşağıdaki bölüm, bu sorunlar için çeşitli genel nedenlere bakacaktır.

Tutarsız Ekstrüzyon

Bu sorunun en yaygın nedeni zayıf filament kalitesidir. Eğer filamentin çok sıkı toleransları yoksa, bu varyasyonun baskınızın yan duvarlarında fark edilir. Örneğin, filament çapınız bobinin uzunluğuna göre sadece %5 oranında değiştiyse, nozuldan ekstrüde edilen plastik genişliği 0.05mm’ye kadar değişebilir. Bu ekstra ekstrüzyon, diğerlerinin hepsinden daha geniş olan bir katman oluşturacaktır, ki bu da baskı tarafında bir çizgi gibi görünecek. Mükemmel derecede düzgün bir yan duvar oluşturmak için yazıcınızın yüksek kaliteli plastik gerektiren çok tutarlı bir ekstrüzyon üretebilmesi gerekir. Diğer olası değişim nedenleri için lütfen “Tutarsız Ekstrüzyon” bölümünü okuyun.

Sıcaklık Değişimi

Çoğu 3D yazıcı, ekstrüderin sıcaklığını düzenlemek için bir PID kontrolörü kullanır. Bu PID kontrol cihazı uygun şekilde ayarlanmamışsa, ekstrüderin sıcaklığı zaman içinde dalgalanabilir. PID kontrol cihazlarının nasıl çalıştığıyla ilgili olarak, bu dalgalanma sıklıkla döngüseldir, yani sıcaklığın sinüs dalgası modeliyle değişeceği anlamına gelir. Sıcaklık yükseldikçe, plastik daha soğuk olduğu zamandan daha farklı olabilir. Bu, baskı katmanlarının baskının kenarlarında görünür çıkıntılar oluşturarak farklı şekilde ekstrüzyona neden olur. Doğru ayarlanmış bir yazıcı, ekstrüder sıcaklığını +/- 2 derece içinde tutabilmelidir. 2 dereceden fazla değişiyorsa, PID kontrol cihazınızı yeniden kalibre etmeniz gerekebilir. Bunun nasıl yapılacağına dair tam talimatlar için lütfen yazıcı üreticinize danışın. PID kalibrasyonunu yapmak için tıklayın.

Mekanik Konular/Sorunlar

Eğer tutarsız ekstrüzyon ve sıcaklık değişiminin olmadığını biliyorsanız, o zaman baskınızın kenarlarında çizgi ve çıkıntılara neden olan mekanik bir sorun olabilir. Örneğin, baskı yatağı baskı sırasında yalpalanıyorsa veya titriyorsa, bu durum nozülün konumunun değişmesine neden olabilir. Bu, bazı katmanların diğerlerinden biraz daha kalın olabileceği anlamına gelir. Bu daha kalın katmanlar, baskınızın kenarlarında sırtlar oluşturacak. Diğer bir ortak konu, düzgün bir şekilde konumlandırılmayan bir Z ekseni dişli çubuktur. Örneğin, boşluk sorunları veya zayıf motor kontrol cihazı mikro adım ayarları nedeniyle. Yatak pozisyonundaki küçük bir değişiklik bile, basılan her tabakanın kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.