George Paget Thomson

0
243
Okunma

George Paget Thomson

Doğum3 Mayıs 1892
Cambridge, İngiltere
Ölüm10 Eylül 1975 (83 yaşında)
Cambridge, İngiltere
MilliyetiBirleşik Krallık
DalıFizik
Çalıştığı yerlerAberdeen Üniversitesi
Cambridge Üniversitesi
Imperial College London
ÖğrenimCambridge Üniversitesi
Doktora hocasıJohn Strutt (Rayleigh)
Doktora öğrencileriIshrat Hussain Usmani
Önemli başarılarıElektron kırınımı
Aldığı ödüllerHoward N. Potts Medal (1932)
Nobel Fizik Ödülü (1937)


George Paget Thomson
, (d. 3 Mayıs 1892 – ö. 10 Eylül 1975), İngiliz Fizikçi, Nobel Fizik Ödülü sahibi. Elektron kırınımı’nın özelliklerini keşfetmesi sonucu ödüle layık görülmüştür.

Biyografi

Thomson İngiltere’nin Cambridge şehrinde doğdu. Babası Nobel Ödüllü Thomson, annesi Cambridge Üniversitesi’nde doktor bir profosörün kızıydı. İlkokula Perse School’a gitti. Cambridge’den önce matematik ve fizik öğrenmek için Trinity Koleji’ne gitti fakat I. Dünya Savaşı çıkması sonucu bırakmak zorunda kaldı (1914) ve savaşa katıldı. Kısa bir süre Fransa’da aerodinamik üzerine çalıştı.

Thomson, 1921 yılında Sir Adam Smith’in kızı Kathleen Buchanan Smith ile evlendi. Bu evlilikten ikisi kız, ikisi erkek olmak üzere dört çoçukları oldu. Bayan Thomson 1941 yılında öldü.

Kariyer

I. Dünya Savaşı’nda kısa hizmetinin ardından, kariyerine Aberdeen Üniversitesi’nde devam etmiştir. Thomson 1937 yılında Aberdeen’de Elektron Dalgalarının özelliklerini keşfinden ötürü Nobel Fizik ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı keşfi bağımsızca ortaya çıkardıkları için Clinton Joseph Davisson’la bu ödülü paylaşmışlardır.

1930 yılında Imperial Koleji’ine profesör olarak atandı. 1930 sonları ve II. Dünya Savaşı sırasında askeri uygulamalar için nükleer fizikte uzmanlaştı. 1940-1941 de atom bombasını oluşturmayı tamamladı. Daha sonraki hayatında nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarına devam etti. Aerodimak ve Sosyal Bilim alanlarında eserler yazdı.1943’te şövalye oldu. 1952 yılına kadar Imperial Koleji’nde devam etti.

Kaynak: George Paget Thomson, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=George_Paget_Thomson&oldid=18894136 (last visited Nisan 20, 2018). 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.