Johannes Kepler

0
254
Okunma

Astronomide Kepler teorileri kabulü

Kepler kanunu hemen kabul olmadı. Galileo and Rene Descartes, Kepler’in Astronomia Nova sını tamamen görmemezlikten gelme gibi birçok ana nedenler vardı. Kepler’in öğretmeni dâhil birçok uzaybilimci Kepler’in astronomi dahil fiziğe girişine karşı çıktılar. Bazıları kabul edilebilir pozisyonda olduğunu kabul ettiler. Ismael Boulliau eliptik yörüngeleri kabul etti ama Kepler alan kanununun yerine geçti. .

Birçok uzay bilimci Kepler’in teorisini ve onun çeşitli değişiklilerini, karşı gökbilimsel gözlemlerini test ettiler. 1631 yılındaki Merkür transit olayında, Kepler Merkür’ün belirsiz ölçümlerine sahipti ve öngörülen tarihten önce ve sonra günlük transitleri aramak için gözlemci tavsiye etti. . Pierre Gassendi tarihteki Kepler’in tahmini transitini onayladı. Bu Mercury transitinin ilk gözlemidir. Ancak; Venüs geçişini gözlemlemek için yaptığı girişim sadece bir ay sonra Rudolphine Tablolarındaki yanlışlıklar yüzünden başarısız oldu. Gassendi Paris dâhil Avrupa’nın çoğunu görünür olmadığını fark etmedi. 1639 yılında Venüs geçişlerini gözlemleyen Jeremiah Horrocks kendi gözlemlerini kullanarak geçişleri tahmin eden Keplerian modelinin parametrelerini ayarladı ve daha sonra geçiş gözlemlerindeki aparatları inşa etti. O Kepler modelinin sağlam bir savunucusu olarak kaldı.

“Kopernik Astronomi özeti” Avrupa genelindeki astronomlar tarafından okundu ve Kepler’in ölümünden sonra bu Kepler’in fikirlerini yaymak için ana araç oldu. 1630 ve 1650 arasında, en çok kullanılan astronomi ders kitabı elips-temelli astronomisine dönüştürüldü. Ayrıca, az sayıdaki bilim adamları, göksel hareketleri için onun fiziksel temelindeki fikirlerini kabul ettiler. Bu Newton evrensel kütle çekim bir kuvvet-tabanlı teoriden gezegensel hareket Kepler yasalarını türetilmiş olan Isaac Newton’un Principia Mathematica (1687) da sonuçlandı.

Tarihsel ve kültürel miras

Kepler astronomi ve doğal felsefenin tarihsel gelişiminde oynadığı rol ötesinde, felsefe ve bilim tarihçiliğininde de büyük bir yer tutmuştur. Kepler ve onun hareket yasaları astronominin merkezi oldu. Örneğin; Jean Etienne Montucla’nın Historie des Mathematiques(1758) ve Jean Baptiste Delambre’nin Histoire de l’astronomie moderne(1821).Aydınlanma perspektifiyle yazılmış bu ve bunun gibi kayıtlar Kepler’in metafizik ve dini şüphecilikle onaylanmayan kanıtlarını iyi hale getirmiştir, ama sonra Romantik dönemin doğal filozofları bu ögelerin onun başarısının merkezi olduğunu gördü. Influential History of the Inductive Sciences 1837’de William Whewell Kepler’in endüktif bilimsel deha arketipi olduğunu buldu; Philosophy of the Inductive Sciences 1840’da Whewell Kepler’i bilimsel yöntemin en gelişmiş biçimlerinin düzenlemesi olarak tuttu. Aynı şekilde Ernst Friendich Apelt Kepler’in ilk el yazılarını incelemek için yoğun çalıştı.

Ruya Caricesi Buyuk Katherina tarafından satın alındıktan sonra ‘Revolution of Sciences’ için Kepler bir anahtar oldu. Kepler’in matematik, estetik duyarlılık, fiziksel fikir ve teoloji gibi birleşik bir sistemin parçası olarak gören Apelt Kepler’in hayatı ve çalışmalarının ilk genişletilmiş analizini ortaya çıkardı. Kepler’in bir dizi modern çevirileri 19. yüzyılın sonlarında 20. yüzyılın başlarında tamamlanmak üzeredir ve Max Cospar’ın Kepler biyografisi 1948’de yayınlandı. Ama Alexandre Koyre’de Kepler üzerinde çalıştı,onun tarihsel yorumlarında ilk kilometre taşı Kepler’in kozmolojisi ve etkisi oldu.Koyre ve diğerlerinin birinci nesil bilimin profesyonel tarihçileri ‘Scientific Revolution’ bilim tarihinin merkez olayı olarak anlattı ve Kepler devrimde(belki) merkezi figür olarak tanımlandı. Koyre, modern dünya görüşlerine antik gelen entelektüel dönüşümün merkezinde Kepler’in deneysel çalışmalarının yerine, kurumsallaştırılmalarında yer almıştır.

1960’lı yıllardan bu yana Kepler’in astroloji ve meteoroloji, geometrik yöntemleri, dini görüşlerinin rolü, edebi ve retorik yöntemleri, kültürel ve felsefe ile yaptığı geniş çalışmaları dahil olmak üzere burs hacmini genişletti. Keplerin bilimsel devrimdeki yeri çeşitli felsefi ve popüler tartışmalar üretti. The Sleepwalkers(1959) Keplerin (ahlaki ve teolojik) açıkça devrimin kahramanı olduğunu belirtti. Charles Sanders Peirce,Norwood Russell Hanson,Stephen Toulmin and Karl Popper gibi bilim felsefecileri defalarca Keplere döndü çünkü analojik akıl yürütme,sahtecilik ve diğer birçok felsefi kavramları karıştıramayacakları örnekleri Kepler’in çalışmalarında buldular. Fizikçi Wolfgang Pauli ve Robert Fludd’un öncelikli anlaşmazlığı analitik psikolojinin bilimsel araştırmaya etkilerini araştırma konusu. Kepler bilimsel modernize simgesi olarak popüler bir görüntü kazanmış ve Carl So gan ilk astrofizikçi ve son bilimsel astrolog olarak onu tanımlamıştır.

Alman besteci Paul Hindemith Kepler hakkında Die Harmonie der Welt başlıklı bir opera yazdı ve aynı isimde bir senfoni müzik üretmiştir.

10 Eylül’de Avusturya’da Kepler gümüş bir koleksiyoncu madalyonunun motiflerinden birinde yer aldı ve arkasında tarihsel miras bıraktı (10 euro Johannes Kepler gümüş sikke.Madalyonun arka tarafında Keplerin Graz’da öğretime zaman geçirdiği yerlerde portresi var. Kepler şahsen Prince Hans Ulrich Van Eggenberb ile şahsen tanışmış ve sikkenin ön yüzünde muhtemelen Eggenberg kalesinden etkilenilmiş. Sikkenin önünde Mysterium Cosmographicum’dan gelen iç içe küreler var.

2009’da NASA astronomi alanındaki bir buyuk proje misyonunu Kepler’in katkılarından dolayı “Kepler Misyonu” olarak adlandırmış.

Yeni Zelandadaki FiorlandMilli Park’da “Kepler Dağlari” adında dağlar vardır ve Three Da Walking Trail Kepler Track olarak da bilinir.

Amerikan Epsikoposluk Kilisesi (ABD) tarafından 23 Mayıs günü kilise takvimi için bir dini yortu gününe Kepler Günü adı verilmesine layık görüldü.

Onun onuruna adlandırılmalar

 • 1134 Kepler, an asteroid
 • Die Harmonie der Welt, an opera by Paul Hindemith
 • The Johannes Kepler ATV, the second Automatic Transfer Vehicle (ATV) launched by ESA to resupply the ISS. The ATV launched in February 2011 and deorbited in June 2011.
 • Johannes Kepler University Linz: In 1975, nine years after its founding, the College for Social and Economic Sciences Linz (Austria) was renamed Johannes Kepler University Linz in honor of Kepler, since he wrote his magnum opus Harmonice Mundi in Linz.
 • Kepler, a crater on Mars
 • Kepler, a crater on the moon
 • Kepler, a high end graphics processing unit released in 2012 by Nvidia for their GeForce GPU series
 • Kepler, an opera by Philip Glass
 • The Kepler Building, a satellite manufacturing plant for Surrey Satellite Technology Ltd, Surrey, UK.
 • Kepler College, Seattle, Washington
 • Kepler Launch Site
 • The Kepler Mission, a space photometer designed to search for Earth-like planets launched by NASA on March 6, 2009
 • The Kepler Mountains and the Kepler Track on the South Island of Yeni Zelanda
 • The Kepler Solids, a set of geometrical constructions, two of which were described by him
 • Kepler’s laws of planetary motion for astronomical calculations
 • Kepler’s Supernova, Supernova 1604, which he observed and described
 • Numerous schools, streets, observatories and others named after him, e.g.:
  • Johannes Kepler Grammar School,[46] at the site where Kepler lived in Prague
  • Kepler Gymnasium (high school), Tübingen
  • Keplerplatz, a station on the U1 line of the Vienna U-Bahn rapid transit (Metro) system
  • Keplerstraße in Hanau near Frankfurt am Main
  • Keplerstraße in Munich, Germany
  • Keplerstraße and Keplerbrücke in Graz, Austria

Kaynak: Johannes Kepler, //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Johannes_Kepler&oldid=19636019 (last visited Nisan 16, 2018).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.