Arduino CH340 USB Tanımama Sorunu (CH340 Arızası)

0
4936
Okunma

CH340 Arızası

CH340 Arızası

Önceki yazılarımızda CH340 çipinden ve sürücüsünden(driver) bahsetmiştik. Driver kaynaklı sorunlar için BURAYA tıklayın. Çalışır durumda olup da sizden kaynaklanan hatalar sonucunda USB bağlanma sorunları için ise yazımızı okumaya devam edin.

Arduino kullanırken istemeden de olsa bazı durumlarda kartın üzerindeki komponentlere zarar verebiliyoruz. Bunun nedenlerinden birincisi ve en önemlisi kısa devre. Hatta harici besleme kullananlarda kutupları ters bağlama da bunların önde gelenlerinden. Arduino kartınızı koyduğunuz yerin iletken olması, Motor kullanırken bunu sürücü kullanmadan direk arduino pinlerinden sürmeye çalışmak … bunlardan bir kaçı.

Bu hatalarda özellikle harici besleme kullandığınızda ilk hasar alan komponent AMS1117 regülatörüdür. Hasar aldığında harici besleme ile kullanmak için mutlaka bu komponentin değişmesi gereklidir. Bu durumla ilgili yazımıza şurdan buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AMS1117 voltaj regülatörü değiştiğinde kartta herşey normal gibi gözükebilir. Hatta bilgisayara taktığınızda Arduino IDE’de port kısmında kartı tanıdığını da görebilirsiniz. Fakat programı yükle kısmına tıkladığınız zaman “yüklenemedi” gibi bir hatayla karşılaşabilirsiniz. Bazen de kartı bilgisayara takarsınız ışıkları yanar ama port kısmında göremezsiniz. İşte bu durum kartın üzerindeki bilgisayar ile seri iletişim sağlayan çipin arızalandığını gösterir. Bizim kullandığımız kartın USB seri iletişim çipi CH340. Tabi bu Atmega16U2 de olabilir.

Bu durumda kartı kullanabilmek için bu çipin değişmesi gereklidir. Seri iletişim çipi değiştikten sonra da herşey normalmiş gibi gözükebilir. Bilgisayara bağlayıp test ettikten sonra eğer USB ile program yükleyemediysek başka bir arduino yardımıyla “arduino as ISP” yöntemiyle karta program atmayı deneyebiliriz. Eğer bu yöntemle yükleyebiliyorsak atmega entegresi sağlam anlamına gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz kullanım hatalarından oluşan durumlarda seri iletişim çipini değiştirmeden önce atmega entegresini kontrol etmek daha mantıklıdır. eğer atmega zarar gördüyse boşuna seri iletişim çipini değiştirmemiş oluruz. Atmeganın sağlam olup olmadığını da dediğim gibi”arduino as ısp” ile anlayabiliriz.

Umarım faydalı olmuştur.

CH340 değiştirme videosu;

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.