Arduino Voltaj Regülatör Değişimi (AMS1117-5.0V)

0
6996
Okunma
ams1117
Yanmış bir AMS1117 Voltaj Regülatörü

Arduino Voltaj Regülatör Değişimi (AMS1117-5.0V)

AMS1117. Mutlaka başına gelen olmuştur. Arduino hem harici adaptör hem de usb ile çalışabilir. Bazı durumlarda kullanıcılar arduino, usb’den PC’ye bağlı iken bir de adaptör takmayı denerler. Bu durum ams regülatörünün arızalanmasına neden olur.

Aslında sıkıntı aynı anda hem usb hem de adaptörden beslemedir. Genelde arduino üzerindeki voltaj regülatörü yanar, ve değiştirmeniz gereklidir.

Bunun dışında kısa devre, ters kutup bağlantısı, motor çalıştırmak için aruino pinini direk motora bağlama.. gibi hatalarda bu srouna yol açabilir. Bu gibi durumlarda sadece voltaj regülatörü değil kartın tamamında onarılmaz arızalara yol açabilirsiniz. Mesela voltaj regülatörü ile beraber seri iletişim çipi CH340 ve Atmega16U2’yi de yakabilirsiniz.
Örnek olarak CH340 USB seri iletişim çipi.

Arduino CH340 USB Tanımama Sorunu (CH340 Arızası)

Arduino üzerinde kullanılan voltaj regülatörü AMS1117 5.0V. Fakat bu regülatörün bir çok voltajda olanı vardır. sipariş verirken buna dikkat ediniz.;

Voltaj regülatörünün alt sağ köşesindeki “5.0” değeri 5v olduğunu gösterir. Orada “3.3” yazsaydı bu da 3.3v luk bir voltaj regülatörü olmuş olurdu.

Bu regülatörü bulamayan ve arduinoyu acil bir şekilde çalıştırması gereken arkadaşlar da herhangi bir voltaj regülatörü kullanabilirler.

Tabi her regülatörün bacakları farklı olabilir. Buna dikkat etmezseniz arduinonuz tamamen onarılmaz duruma gelebilir.

Örnek olarak LM7805, 5 volt voltaj regülatörünü kullanan bir kullanıcı;

İyi çalışmalar.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.