Arduino Ortalama Alma Uygualaması

0
1625
Okunma

Arduino Ortalama Alma

Arduino Ortalama Alma

Arduino Ortalama Alma. Bu çizim bir analog girişten tekrar tekrar okur, bir çalışma ortalamasını hesaplar ve bilgisayara yazdırır. Bu örnek, jumpy veya düzensiz sensörlerden gelen değerleri düzeltmek için kullanışlıdır ve ayrıca veri depolamak için dizilerin kullanımını da gösterir.

Donanım

  • Arduino veya Genuino
  • 10k ohm potansiyometre

“Arduino UNO, elektronik ve kodlamaya başlamak için en iyi tahtadır. Bu, platformla birlikte çalıştığınız ilk deneyiminizse, Arduino UNO, denemelere başlayabileceğiniz en iyi seçimdir. UNO, tüm Arduino ailesinin en çok kullanılan ve içeriği bulunan kartıdır.

Arduino Uno, ATmega328P tabanlı bir mikro denetleyici karttır. 14 adet dijital giriş / çıkış pini (6’sı PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, 16 MHz kristali, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir ICSP başlığı ve bir sıfırlama düğmesi vardır. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın ya da AC-DC adaptörü ya da pille çalıştırın. UNO’yu, yanlış bir şey yapmadan çok fazla endişe etmeden tamir edebilir, en kötü durum senaryosunu değiştirebilirsiniz. Birkaç dolara çip alır ve tekrar kullanabilirsiniz.”

Devre

Bir potansiyometrenin bir pimini 5V’a, merkez pimini analog pime 0 ve son pimi toprağa(-) bağlayın.

Kod

Aşağıdaki kod, 10 okumaları analog sensörünüzden ardışık olarak tek tek dizilere kaydeder . Her yeni değerle, tüm sayıların toplamı üretilir ve bölünür, daha sonra dışarıdaki verileri düzeltmek için kullanılan bir ortalama değer üretilir. Bu ortalamalama, diziye yeni bir değer eklendiğinde (örneğin 10 yeni değer beklerken) gerçekleştiği için, bu çalışma ortalamasının hesaplanmasında gecikme süresi yoktur.

Kullanılan dizinin büyüklüğünü değiştirmek, numReadings daha büyük bir değere değiştirmek numReadings toplanan verileri daha da pürüzsüz hale getirir.

Kaynak:arduino.cc

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oydan 5,00 Puan. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Elektronik, Bilim, Teknoloji, Müzik, Tasarım.
Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.